ne2 rt1

SORUNLAR ÜNVERDİYE AKTARILDI 10/02/2012

SORUNLAR ÜNVERDİYE AKTARILDI 10/02/2012

Written by Sema Monday, 12 March 2012 13:32 PDFPrintE-mail

 
Restorancılar Birliği yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’yi ziyaret ederek, sektörde yaşanan sorunları Bakan Ünverdi’ye aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi,  Restorancılar Birliği’nin  sektörde yaşadıkları sorunlarıyla ilgili olarak çözüm için  birlikte işbirliği yapacaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halka İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Bakan  Ünverdi’nin, Mehmet Ümit Kunduracı başkanlığındaki Restorancılar Birliği heyetiyle yaptığı görüşmede, Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol ve Özel Kalem Müdürü Aytaç Çaluda da hazır bulundu.

Görüşmede konuşan Birlik Başkanı Mehmet Ümit Kunduracı, kamuda çalışanların, başkalarının adına işletme açmasının  sektöre zarar verdiğini söyleyerek, sektörde ek iş yapan kamu görevlilerinin  engellenmesini istedi.

Mehmet Ümit Kunduracı,  kaçak yaşamla ilgili 6 Şubat 2012’de sona eren affı desteklediklerini, “ancak oryantal ve müzisyenlerin çalışma izinlerinde adres gösterme zorunluluğunun kalkması gerektiğini” savundu.

Kunduracı, sadece özel günlerde hizmet veren işletmeler olduğunu, bu işletmelerin   kaçak işçi çalıştırarak haksız rekabet yarattığını söyleyerek, kayıt dışı çalışan işletmelerin Bakanlık tarafından  denetlenmesini talep  etti.

Restorancılar Birliği Yasa Taslağı hazırlanmasında görev alan Doç. Dr. Vedat Yorucu da, konuşmasında, “oryantal ve müzisyenlerle ilgili yasal boşlukların” giderilmesi gerektiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise, sektörün önemine vurgu yaparken, sorunların bilgisi dahilinde olduğunu, istişare içinde çözmek istediklerini kaydetti.

Ünverdi, “oryantal ve müzisyenlerle ilgili sorunun” yasada değişiklik yapılarak çözülebileceğine işaret ederek, kaçak işçi çalıştıran işletmelerin haksız rekabet yarattığını belirtti.

Denetimleri artırarak bunun önüne geçileceğini ifade eden Şerife Ünverdi, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile işbirliği içinde,  etkin denetimlere başlanacağını,  kaçak işçi çalıştıran işletmelerin Bakanlık bünyesinde hizmet veren İhbar Hattı’na şikayet edilebileceğini anımsattı.