ne2 rt1

ITB Berlin 2012

ITB Berlin 2012

Written by Sema Tuesday, 27 March 2012 09:16 PDFPrintE-mail

Kuzey Kıbrıs’ın da tanıtıldığı, dünyanın en büyük ve prestijli turizm fuarlarından “ITB Berlin 2012 Turizm Fuarı” başladı.
   Almanya’nın başkenti Berlin’de Messe bölgesindeki dev fuar alanında dün başlayan fuar, 11 Mart’a kadar devam edecek. Kuzey Kıbrıs’ın “Nord Zypren” adıyla temsil edildiği fuar nedeniyle birçok Kıbrıslı Türk turizmci Berlin’de bulunuyor.
   Bu yıl 46.’sı düzenlenen fuarda Kuzey Kıbrıs’ın Bellapais Manastırı konseptiyle hazırlanan 169 metrekarelik standında, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı yanında sektördeki sivil toplum örgütlerinin ve bazı özel girişimcilerin de masaları yer alıyor.
   Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, bakanlık ve sektör temsilcileri, fuar için geçtiğimiz gün Berlin’e varırken, Bakan Ünal Üstel de dün Berlin’e ulaştığı ve öğleden sonrada fuarı ziyaret etti.
   Kuzey Kıbrıs standında “Nord Zypern” adıyla bakanlık masası yanında “özel ilgi turizmi, KITSAB, KITOB, Res-Bir, KITREB, Karpaz Eko Turizm Birliği, Sağlık Turizmi (YDÜ), Golf Turizmi (Korineum Golf), Antik Mağusa, Acapulco Hotel, Nuh’un Gemisi Otel, Dizayn 74 ve Oza Kahve” masaları yer alıyor.
      Ziyaretçilere, Kıbrıs Türk kültürünü yansıtan yiyecek ve içeceklerden badem macunu, hellimli bidda, çitlembikli bidda, gül şurubu, sumada ve Brandy sava ikram ediliyor.
   “Dizayn 74”, kil ve seramik malzemeleriyle standa otantik kap ve eşyaların üretimini sergiliyor.
   Oza Kahvesi ise halk dansları kıyafetli bir genç kızla kahve ikram ediyor.
   Kuzey Kıbrıs standına, halkoyunları kıyafetleriyle yer alan iki kız öğrenci, buhurdanlıkta zeytin dalı ve yaprağı yakıyor.

ITB Berlin’in 46’ncısı düzenlendi

   Bu yıl, 46’ncısı düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı, Londra WTM Turizm Fuarı ile birlikte dünyanın en prestijli turizm fuarı kabul ediliyor. 160 bin metrekarelik alana kurulu fuarı her yıl ortalama 170 bin kişi ziyaret ediyor. Fuarda geçen yıl 11,163 katılımcı yer almıştı.
   Fuar 7-11 Mart tarihlerinde 10.00-18.00 arasında sektör temsilcileri ve profesyonellere; 10-11 Mart tarihlerinde ise halka açık olacak.
   ITB Berlin Turizm Fuarı'nda 180 ülkeden, tur operatörleri, oteller, uçak şirketleri, online rezervasyon yapan internet siteleri başta olmak üzere 11 bin 163 firma, kuruluş, bakanlık, yerel yönetim ve turizm örgütü yer alıyor. 2012 sezonuna yönelik sözleşmelerin imzalandığı ve aslında borsa niteliğinde olan fuar, turist kabul eden şirketlerle, turist gönderen tur operatörlerinin pazarlıklarına sahne olacak.